Ερευνητική εργασία1

Θέμα Ερευνητικής Εργασίας: "Αναγέννηση. Μια γέφυρα ανάμεσα στον μεσαίωνα και το σύγχρονο κόσμο"

Διδάσκουσα: Οικονόμου Φλώρα, ΠΕ06.

Ο στόχος της ερευνητικής εργασίας μας είναι οι συμμετέχοντες μαθητές να μελετήσουν μια ιστορική περίοδο που δεν είναι γνωστή για πολέμους αλλά για τη συνεισφορά της στην εξέλιξη του πολιτισμού. Κατά την ενασχόληση τους με την ερευνητική εργασία θα τους δοθεί η ευκαιρία να γνωρίσουν τα οφέλη της ομαδοσυνεργατικής μεθόδου και να αναπτύξουν τις δεξιότητες τους.

Οι μαθητές έχουν χωριστεί σε 4 ομάδες και έχουν αναλάβει τη μελέτη διαφορετικών υποθεμάτων (φιλοσοφία & θρησκεία, τέχνες, πολιτική επιστήμη & επιστήμες ). Η αναζήτηση, συλλογή και αξιολόγηση πληροφοριών έχει στόχο να καλλιεργήσει απλές δεξιότητες των μαθητών ( χρήση βιβλιοθηκών και διαδικτύου), να οξύνει την κριτική σκέψη τους και τέλος να ασκήσει τις ικανότητες τους να συνοψίζουν και να οργανώνουν τις πληροφορίες τους έτσι ώστε να δημιουργήσουν μια ολοκληρωμένη εργασία αξιοποιώντας τις δυνατότητες όλων των μελών της κάθε ομάδας.

Εργασίες μαθητών